طراحی سایت حرفه ای، به گونه ای انجام می شود که نتیجه ی آن، وب سایتی با تأثیرگذاری بسیار عالی روی مخاطبان است. معمولا هدف از طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی، بهبود کسب و کار و افزایش فروش است. یک طراح وب حرفه ای می تواند به خوبی، این نیاز مشتری را برآورده نماید.

طراحان حرفه ای، با داشتن مهارت های برنامه نویسی وب و طراحی گرافیکی و با کمک فنون بازاریابی دیجیتال، می توانند وب سایتی خلق کنند که مجموعه ای از تصاویر، محتوای متنی و ویدئوها، اینفوگرافی ها، موشن گرافیک ها و جداول  است، که به خوبی و آراستگی و با هدف بیشترین اثرگذاری روی مخاطب، در کنار هم قرار گرفته اند.

آنچه مشتری از شما میخواهد vs آنچه درست است!

چیزی که در نهایت همه مشتریان به دنبال آن هستند، افزایش فروش و بهبود کسب و کار است. اساسا به همین دلیل نیز، اقدام به طراحی سایت می نمایند.

اما اکثر مشتریان، با قواعد طراحی و فنون بازاریابی دیجیتال آشنایی کافی ندارند. ممکن است مشتری تمایل داشته باشد که لوگوی خود را با ظاهری فانتزی و غیرحرفه ای در وب سایت، به نمایش بگذارد. اما یک طراح وب با تجربه، می داند که ارائه درست و حرفه ای عناصر موجود در صفحات سایت، مهم ترین نقش را در موفقیت آن وب سایت دارد. بنابراین بهتر است طراحان وب، مشتریان خود را به سمت کاری که صحیح است، ترغیب نمایند و از اطاعت بی چون و چرای درخواست های غیراصولی مشتریان پرهیز کنند.

در این مقاله به نکاتی ظریف در خصوص طراحی حرفه ای وب سایت اشاره خواهد شد.

توجه مخاطب را به موضوع اصلی جلب کنید

درصورتی که وب سایتی که مشغول طراحی آن هستید، یک وب سایت شرکتی است، تمرکز اصلی شما، باید بر معرفی خدمات و محصولات شرکت باشد. اگر وب سایت، یک فروشگاه آنلاین است، بایستی ، محصولات را به طور جلب توجه کننده و جذاب، در صفحه اصلی معرفی کنید.

اگر وب سایت، یک مجله اینترنتی است، باید مطمئن شوید که پست های بلاگ و دسته های مطالب، به خوبی دیده شده و توجه مخاطب را به خود جلب می کنند.

تنها از تبلیغات مرتبط با موضوع سایت استفاده کنید

تنها از تبلیغات مرتبط با موضوع سایت استفاده کنید

اگر قصد دارید از طریق وب سایت، کسب درآمد نمایید، بهتر است تنها تبلیغاتی را که با موضوع سایت در ارتباط هستند، درج نمایید. به عنوان مثال اگر وب سایت شما، یک سایت خبری و در حوزه تکنولوژی است، می توانید تبلیغات فروشگاه های موبایل و لوازم جانبی را در آن قرار دهید. اما اگر موضوع وب سایت شما، معماری و طراحی دکوراسیون است، قرار دادن تبلیغات فروشگاه موبایل، کار درستی نیست.

از تبلیغات در حد معقول استفاده کنید

احتمالا شما هم وب سایت هایی را که مملو از بنرهای تبلیغاتی چشمک زن هستند، دیده اید. تماشای محتوای چنین وب سایت هایی، به دلیل حجم غیرعادی تبلیغات، بسیار خسته کننده و آزاردهنده است. مخاطبان چنین وب سایت هایی، معمولا ترک کردن سایت را به خواندن مطالب آن ترجیح می دهند.

بهتر است به مخاطبان خود احترام گذاشته و به اندازه ای از تبلیغات استفاده کنید که باعث دلزدگی آنها نشود.

از پالت رنگ مشخص استفاده کنید

از پالت رنگ مشخص استفاده کنید

با توجه به موضوع وب سایت می توانید رنگ اصلی و رنگ های فرعی را انتخاب نمایید. بهتر است از تعداد زیادی رنگ در طراحی سایت استفاده نکنید، چرا که ظاهر سایت شما را آشفته و بی نظم نشان می دهد.

بهتر است اصطلاحاً “پالت رنگ” داشته باشید. برای انتخاب پالت رنگی مناسب می توانید پس از انتخاب رنگ اصلی، به سایت هایی مانند ColorPalettes.net مراجعه کرده و رنگ های هماهنگ با آن را پیدا کنید.

هنگامی که پالت رنگی مناسب را یافتید، در طراحی صفحات به آن وفادار باشید و تنها از رنگ های موجود در پالت خاص وب سایت خود استفاده کنید. به این ترتیب، برای وب سایت، شخصیتی ویژه خلق می کنید که باعث تأثیرگذاری قوی بر مخاطب و ایجاد علاقه در آنان خواهد شد.

رنگ بندی صحیح را انتخاب کنید

برای انتخاب رنگ بندی وب سایت، ابتدا به موضوع آن توجه کنید. گاهی لازم است برای ایجاد جلوه ای باوقار و نفیس، از رنگ هایی با تم تیره استفاده کنید. گاهی لازم است برای ایجاد حس هیجان و شادی، از رنگ های تند و گرم استفاده کنید. شاید هم گاهی اوقات، برای ایجاد حس آرامش، رنگ های ملایم و روشن را به کار ببرید.

شناسایی وب سایت را برای مخاطبان آسان تر کنید

هنگامی که یک بازدید کننده وارد وب سایت می شود، نگاهی اجمالی بر محتوای صفحه می اندازد تا موضوع کلی و سبک و سیاق محتوای سایت را درک کند. او تنها چند دقیقه از زمانش را به این کار اختصاص می دهد.

این چند دقیقه (معمولا پنج دقیقه)، فرصتی کوتاه و طلایی برای معرفی وب سایت به مخاطب است. بنابراین بهتر است، مهم ترین اطلاعات را به طور برجسته و جلب توجه کننده به مخاطب نمایش دهید. از تگ عنوان (هیدینگ 1 و 2 ) برای نمایش مطالب مهم و عنوان ها استفاده کنید.

 

[ux_banner bg=”23624″]

[text_box width=”35″ animate=”flipInX” position_x=”95″ position_y=”5″]

[button text=”طراحی سایت اختصاصی” visibility=”hide-for-medium”]

[/text_box]

[/ux_banner]

متن ها را با پاراگراف های کوتاه نگارش کنید

هیچ چیز برای خواننده، خسته کننده تر از یک پاراگراف بی پایان و بلند نیست. نگارش متن در قالب پاراگراف های کوتاه، کمک می کند تا خواننده بتواند درک بهتری از متن داشته و آسان تر آن را بخواند.

حتما از زیر عنوان ها (عنوان های فرعی) در تولید محتوا استفاده کنید تا خواننده در مورد محتوای پاراگراف پیش رو، اطلاعاتی کلی کسب کند.

فرم های ثبت نام را تا حدامکان ساده طراحی کنید

فرم های ثبت نامی که اطلاعات زیادی را از مخاطب میخواهند، چندان مورد علاقه بازدید کنندگان قرار نمی گیرند. درصورتی که فرم ثبت نام، اطلاعات غیر معمول و بیش از حدی را از کاربران طلب کند، نرخ ثبت نام بسیار پایین می آید.

بنابراین بهتر است هنگام ثبت نام، به دریافت ایمیل، شماره تماس اختیاری و نام اکتفا کنید.

در تولید محتوا سیاست درستی در پیش بگیرید

بهتر است تنها مطالب ضروری و مورد علاقه خوانندگان را درج کنید. از اطناب و طولانی کردن بیش از حد پست ها پرهیز کنید. فراموش نکنید که در میان متون طولانی از تصاویر و ویدئو ها استفاده کنید تا نوشته شما خسته کننده نشود.

همچنین به موضوع کلی سایت توجه داشته باشید و از درج مطالب غیر مرتبط پرهیز کنید.

////

در انتخاب کلمات و جمله بندی ها دقت کنید

در نگارش متن نهایت دقت را به کار گیرید.هنگام درج محتوا از کلمات و فرم نگارش درست استفاده کنید. در صورتی که به نگارش روان و بدون غلط تسلط ندارید، حتما از افراد متخصص در حوزه تولید محتوا و نگارش مطالب وب،کمک بگیرید.

 

[ux_banner bg=”23625″]

[text_box width=”59″ animate=”flipInX” position_x=”100″ position_y=”5″ visibility=”hide-for-medium”]

ما برای شما محتوایی مطابق با نیاز مشتریانتان تولید میکنیم

[button text=”تولید محتوا سئو شده” color=”secondary”]

[/text_box]

[/ux_banner]

 

از کلمه کلیدی در حد معقول استفاده کنید

شاید سال ها پیش، استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها، برای سئوی سایت، مفید بود. اما اکنون این طور نیست. در حال حاضر رضایت خوانندگان، مهم ترین فاکتور گوگل، برای رتبه بندی و سئو سایت هاست.

طبیعتا استفاده غیرعادی و بیش از حد از کلیدواژه ها، متن شما را خسته کننده و زننده خواهد کرد. در این صورت خواننده علاقه ای به خواندن متن نخواهد داشت و سایت را ترک می کند.

در استفاده از کلمه کلیدی، طبیعی عمل کنید. تنها در جملاتی که امکان استفاده از این کلمات وجود دارد، آنها را درج کنید.

 

منوی سایت را به درستی طراحی کنید

منوی سایت را طوری طراحی کنید که در همه بخش ها و همه قسمت های صفحه، در اختیار کاربر قرار داشته باشد. رنگ بندی و نحوه نمایش منو را به گونه ای تنظیم کنید که چه در موبایل و چه در دسکتاپ، زیبا و در عین حال کاربردی باشد.

سرعت لود سایت را بهینه سازی کنید

کاربران نمی توانند زمان زیادی را منتظر لود شدن سایت شما بمانند. یک سایت با سرعت بارگذاری مناسب، ظرف مدت یک تا دو ثانیه لود میشود. برای بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت، از فایل های css فشرده استفاده کرده و میزبانی فایل های جاوااسکریپت را به گوگل بسپارید.

در استفاده از تصاویر زیاده روی نکنید

در استفاده از تصاویر زیاده روی نکنید

نیازی نیست که تصاویر همه جای سایت شما حضور داشته باشند! استفاده از تصویر به عنوان بک گراند بلوک های متن، تنها باعث سنگین شدن سایت و بیشتر شدن زمان بارگذاری آن خواهد شد.

اما اگر اصرار به این کار دارید، تصاویر انتخابی برای پس زمینه نباید بیش از 1 مگابایت حجم داشته باشند.

از فونت مناسب استفاده کنید

استفاده از فونت و رعایت اندازه مناسب آن، تأثیر به سزایی در رضایت کاربران خواهد داشت. بهتر است نحوه نمایش متون در موبایل و دسکتاپ را بررسی کرده و در صورت لزوم، تغییرات لازم را اعمال کنید.

از به کاربردن چندین فونت متفاوت پرهیز کنید، زیرا باعث آشفتگی ظاهر وب سایت خواهد شد.

از عناصر گرافیکی استفاده کنید

برای جذابیت بیشتر صفحات سایت خود، بهتر است از عناصر و ابزار های گرافیکی مانند گردینت ها و آیکون ها  استفاده کنید. استفاده درست و به جا از این عناصر جذابیت بیشتری به صفحات سایت بخشیده و باعث ایجاد علاقه بیشتر در کاربر می شود.

از سبک های قدیمی استفاده نکنید

در طراحی صفحات، از تصاویر gif قدیمی، ایموجی های نامربوط و عناصر بصری به مقدار زیاد استفاده نکنید. سعی کنید سبک طراحی شما، مطابق با زمان کنونی باشد. ترندهای طراحی وب سایت در زمان حال را همواره در نظر گرفته  و با ترکیبی از خلاقیت خود و الهام از آن ترندها، وب سایت خاص خود را طراحی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *