کنسرسیوم شبکه جهانی وب، یا (W3C (World Wide Web Consortium به مجموعه ای از قوانین و قواعد در طراحی سایت گفته می شود. این قواعد و قوانین در انجمن یا کنسرسیوم شبکه جهانی وب، تصویب می شوند. بسیاری از شرکت ها و سازمان معتبر در زمینه طراحی وب و تولیدات اینترنتی، از اعضای این انجمن، هستند. کارشناسان و صاحب نظران در این انجمن، به منظور  ارتقای استانداردهای طراحی سایت، پیشنهادات و نظریات خود را به انجمن ارائه می کنند. این پیشنهادات ابتدا به اعضا و نمایندگان شرکت های عضو در کنسرسیوم ارائه شده و پس از کسب موافقت آنان، به تصویب رسمی کنسرسیوم می رسد.این قوانین پس  از تصویب شدن در کنسرسیوم، به عنوان استانداردهای الزامی در طراحی سایت در نظر گرفته می شود.

همه طراحان وب، مدیران وب سایت ها و تولیدکنندگان محتوای وب سایت ها، موظف هستند تا از این قوانین در طراحی وب پیروی کنند. وب سایت هایی که قوانین کنسرسیوم طراحی سایت یا W3C را در طراحی صفحات خود رعایت کرده باشند، استاندارد W3C اعطا خواهد شد.

درباره کنسرسیوم بین المللی وب

این انجمن در سال 1994 میلادی، با هدف یکپارچه سازی استانداردهای طراحی وب در سطح جهانی، تأسیس شد. بیش از 450 مؤسسه، سازمان و شرکت تولید کننده نرم افزار و سخت افزار، کنسرسیوم جهانی وب را تشکیل می دهند.

سه سازمان تحقیقاتی نیز میزبانی این کنسرسیوم را برعهده دارند. این سازمان ها عبارت اند از : دانشگاه Kieo  ژاپن، شرکت MIT آمریکا و NRIA اروپا

رعایت استانداردهای طراحی سایت، چه ضرورتی دارد؟

رعایت استانداردهای طراحی سایت، چه ضرورتی دارد؟

استاندارد W3C در طراحی XHTML و HTML

طراحان سایت چگونه می توانند از خطاهای موجود در طراحی آگاه شوند؟

استاندارد W3C در طراحی CSS

همان طور که می دانید، CSS یک ابزار برای سفارشی سازی و طراحی عناصر در صفحات HTML است. کنسرسیوم جهانی وب، برای آسان تر شدن کار طراحان وب، یک سرویس اعتبارسنجی رایگان را در دسترس آنان قرار داده است. این سرویس CSS Validator نام دارد.

CSS Validator محتویات و ویژگی های CSS  را در صفحات بررسی کرده و مشکلات و خطاهای احتمالی را شناسایی می کند. طراحان به وسیله این سرویس می توانند به راحتی خطاهای موجود را برطرف نمایند تا وب سایت طراحی شده با قوانین کنسرسیوم جهانی وب، تطابق داشته باشد.

استاندارد W3C در طراحی XHTML و HTML

کنسرسیوم جهانی وب، برای بررسی سازگاری کدهای  HTML  با استانداردهای طراحی سایت، سرویس رایگان HTML Validator را در اختیار طراحان وب سایت قرار داده است.

طراحان با استفاده از این سرویس اعتبارسنجی، می توانند مشکلات و خطاهای موجود در صفحات طراحی شده را شناسایی کرده و آنها را برطرف نمایند تا وب سایت طراحی شده با استانداردهای جهانی طراحی سایت، هماهنگ باشد.

برای دریافت استاندارد W3C ، رعایت چه مواردی لازم است؟

برای دریافت استاندارد W3C ، رعایت چه مواردی لازم است؟

برای اینکه یک وب سایت موفق به دریافت استاندارد W3C شود، لازم است قواعد خاصی را در طراحی صفحات خود رعایت کند. در این قسمت برخی از مهم ترین این قوانین را بیان می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *